Energooszczędne okna

Jakie powinny być energooszczędne okna?

Energooszczędne systemy stosowane w budownictwie to trend, który już od kilku lat cieszy się zainteresowaniem w branży. Bardzo duże znaczenie w tym kontekście ma izolacyjność energii cieplnej, na której utratę najbardziej narażona jest stolarka otworowa. Jak zatem skutecznie niwelować ten problem?

Czym są okna energooszczędne?

Okna pełnią niezwykle ważną rolę w energooszczędności naszych mieszkań. To właśnie przez nie następuje największa utrata ciepła z domu. Zadaniem okien energooszczędnych jest niedopuszczenie do tej „ucieczki”. Te tradycyjne, nie stanowią równie skutecznego zabezpieczenia przed zimnem, przez co wymagają częstszego ogrzewania budynku.  Bezpośrednio przekłada się to na większe wydatki finansowe oraz zanieczyszczenia środowiska spowodowane emisją szkodliwych gazów do atmosfery. Jarosław Issel, Prezes Marki Urzędowski podpowiada jak temu zapobiec – Lepszej jakości okna to gwarancja mniejszej straty ciepła. Stolarka drewniana ze względu na surowiec, z którego jest wykonana, charakteryzuje się bardzo dobrą ciepłochronnościąDlatego warto zainwestować w dobrej jakości okna z tego materiału. Aby było ono energooszczędne, współczynnik przenikania ciepła, czyli  Uw, dla całego okna powinien  wynosić poniżej 1,3 W/(m2·K). Od stycznia 2017 roku według nowej dyrektywy unijnej natomiast – nie więcej niż 1,1 W/m2*K. Na jego wartość wpływa głównie: rama okienna, rodzaj pakietu szybowego, wypełnienie przestrzeni międzyszybowej oraz zastosowane ramki dystansowe. Na te elementy zwrócono uwagę w dalszej części artykułu. Ich znajomość pomoże w wyborze odpowiednich produktów, które satysfakcjonują swoją oszczędnością energetyczną i finansową.

Przenikanie ciepła przez szybę

Pierwszym ze wspomnianych parametrów jest współczynnik przenikania ciepła dla powierzchni przeszklonej określany jest jako Ug. Przykładowo, marka Urzędowski w linii okiennej Galux proponuje trzyszybowe, wypełnione argonem pakiety o wysokiej izolacyjności cieplnej nawet do Ug= 0,5 m2*K Dodatkową kwestią jest zastosowanie pomiędzy szybami odpowiednich ramek dystansowych i wypełnienie przestrzeni między nimi szlachetnym gazem. Warto wspomnieć, że najniższą wartość współczynnika Ug mają przeszklenia z przestrzenią międzyszybową wypełnioną kryptonem – Ug=0,3 m2*K.

Przenikanie ciepła przez ramę okna oraz ramkę międzyszybową

Kolejnym parametrem mającym znaczenie dla ogólnej izolacyjności cieplnej okna jest stopień w jakim rama okienna chroni przed ucieczką ciepła. Zależy ona od szerokości i grubości profilu oraz materiału, z którego została ona wykonana. Dodatkową możliwością poprawienia izolacyjności jest zamienienie aluminiowej ramki na tzw. „ciepłą” np. Swisspacer Advance lub Swisspacer Ultimate. Taki wybór wpływa na wyższą wydajność termiczną poprzez eliminację przedostawania się gazów izolacyjnych na zewnątrz oraz pary wodnej do wewnątrz szyby zespolonej. W odróżnieniu od ramek aluminiowych charakteryzuje się ona mniejszym przewodzeniem, co ma wpływ na ograniczenie „oddawanie” ciepła na zewnątrz pakietu, który pozwala na podniesienie temperatury okna od strony pomieszczenia, na styku ramy okna i szyby zespolonej.

Prawidłowy montaż okien

Wszystkie parametry opisane powyżej pozwalają wybrać odpowiednie – energooszczędne okna do swojego domu. Niestety nie zapewnią one właściwej izolacji cieplnej, jeśli nie będą prawidłowo zamontowane. Tzw. „ciepły montaż” zamiast standardowego jest bardzo dobrym wyborem. Polega on na tym, że osadzane okno jest dodatkowo izolowane specjalnymi taśmami: paroizolacyjną i paroprzepuszczalną. Ich zadaniem, poza uszczelnieniem, jest utrzymanie w odpowiedniej kondycji wypełnionego pianą poliuretanową styku okna z murem poprzez odprowadzanie wilgoci na zewnątrz oraz nie wpuszczanie jej od wewnątrz pomieszczenia. Aby uzyskać lepsze parametry izolacyjne najlepiej jest wysunąć okno poza lico muru w warstwę ocieplenia korzystając ze sprawdzonych systemów montażowych. – Dlatego wykonanie montażu powinno zostać zlecone doświadczonym ekipom, najlepiej posiadającym autoryzację producenta. Wówczas mamy pewność, że zostanie on zrobiony starannie, rzetelnie i z zachowaniem wszystkich zasad sztuki budowlanej – doradza Jarosław Issel, prezes marki Urzędowski.

Inwestycja opłacalna na lata?

Współczesne domy coraz bardziej ograniczają nieszczelności, przyczyniające się do strat ciepła. Nigdy wcześniej materiały budowlane nie pozwalały na uzyskanie tak wysokich parametrów izolacyjności, jakie osiągają obecnie. Przykładowo zainwestowanie w okna energooszczędne wiąże się z większymi kosztami przy budowie domu, ale w rezultacie dają one znacznie większe oszczędności grzewcze. Aby mieć pewność czy ich zakup będzie opłacalny oraz kiedy nastąpi zwrot wydatków, należy zwrócić się o pomoc do wykwalifikowanych sprzedawców, którzy obliczą zyski i straty. Wtedy uzyskamy pewność, jakie oszczędności możemy uzyskać przez zastosowanie konkretnych pakietów szybowych. Dzięki nim – okna będą nam służyć przez długie lata, nie tracąc przy tym walorów użytkowych.

Related Posts

Dodaj komentarz


Warning: Undefined array key "fairy-font-awesome-version-loading" in /home/platne/serwer232406/public_html/autoinstalator/e-okno.pl/wordpress39123/wp-content/themes/fairy/candidthemes/functions/hook-footer.php on line 15

Warning: Undefined array key "fairy-go-to-top-icon" in /home/platne/serwer232406/public_html/autoinstalator/e-okno.pl/wordpress39123/wp-content/themes/fairy/candidthemes/functions/hook-footer.php on line 19