O oknach

Okno o wielu możliwościach, czyli dopasowujemy okucia do funkcji pomieszczenia

Wybierając stolarkę otworową zazwyczaj decydujemy się na zastosowanie jednego rodzaju okna o tych samych właściwościach we wszystkich pomieszczeniach w całym budynku. Jerzy Chrzanowski, ekspert firmy Dobroplast, wyjaśnia, dlaczego warto wykorzystać różne rozwiązania okienne w jednym domu i dopasować typ oraz funkcjonalności do miejsca, w którym ulokowane zostanie okno.

Urządzając poszczególne pomieszczenia dostosowujemy ich wyposażenie do przewidywanego przeznaczenia. W inny sposób i przy użyciu różnorodnych materiałów wykończymy łazienkę, kuchnię, salon czy na przykład sypialnię. Okno to jeden ze stałych elementów wyposażenia niemal każdego z nich. Dlaczego więc nie dostosować również jego funkcjonalności do wymogów wnętrza i potrzeb domowników? Nowoczesne okna to nie tylko element budowlany pozwalający na doświetlenie i wentylację  Dzięki różnym możliwościom, jakie dają innowacyjne rozwiązania okuciowe, stają się one elementem podnoszącym komfort i bezpieczeństwo domowników. Warto więc zerwać z myśleniem, że musimy kupić jeden rodzaj okien do całego domu i raczej zdecydować się na dobranie ich funkcjonalności pod kątem pomieszczenia, w którym będą umieszczone –  tłumaczy Jerzy Chrzanowski, ekspert firmy Dobroplast.

Elegancki i bezpieczny salon

Salon to pomieszczenie najbardziej reprezentatywne w niemal każdym domu. To w nim przyjmujemy gości i spędzamy czas w ciągu dnia. W przypadku domów jednorodzinnych zazwyczaj umiejscowiony jest on również na parterze. W takim przypadku okna i drzwi balkonowe powinny być  atrakcyjne wizualnie, wygodne w obsłudze, a przy  tym właściwie zabezpieczone przed potencjalnym włamaniem. W takich pomieszczeniach, jak salon, do którego łatwo dostać się z zewnątrz, warto doposażyć okucia w rozwiązania antywłamaniowe. Takie możliwości daje system okuć marki Winkhaus dostępny od niedawna w oknach Ovlo, Ovlo Classic, Encore, Prime oraz Avantgarde firmy Dobroplast. System activPilot, którego konstrukcja oparta jest na ośmiokątnych grzybkach ryglujących, już sam w sobie zapewnia wysoką ochronę, a dodatkowo świetnie współpracuje z zaczepami antywłamaniowymi, pozwalając osiągnąć nawet 1 i 2 klasę antywłamaniową okna – tłumaczy ekspert firmy Dobroplast. W salonie nie bez znaczenia jest również atrakcyjny wygląd okien, które coraz częściej są mocno eksponowane i wykorzystywane w celach dekoracyjnych. Okucia activPilot uwzględniają aktualne trendy i nawiązują stylistyką do nowoczesnego wzornictwa. Dodatkowo zaokrąglone krawędzie wyglądają nie tylko elegancko, ale i pozwalają na łatwe mycie oraz zachowanie okien w czystości – dodaje ekspert firmy Dobroplast.

Przyjemny klimat w sypialni

Sypialnia to pomieszczenie, w którym stały dostęp do świeżego powietrza jest niezwykle ważny.  Ułatwia bowiem zasypianie i pozwala stworzyć przyjemny klimat sprzyjający wypoczynkowi. Wiele osób rezygnuje jednak ze spania przy otwartym oknie, z racji zbyt mocnego wyziębiania wnętrza w trakcie nocy. Rozwiązaniem problemów ze zbyt szerokim otwarciem okna do snu jest zastosowanie mechanizmu wielostopniowego uchyłu oraz systemu mikrowentylacji. Możliwe jest wtedy jedynie niewielkie rozszczelnienie okna lub delikatne uchylenie skrzydła w wybranej pozycji. W ten sposób precyzyjnie regulujemy intensywność wietrzenia – podpowiada Jerzy Chrzanowski z firmy Dobroplast.

W przypadku okucia activPilot marki Winkhaus okno wyposażyć można w funkcję uchyłu, która pozwala na płynne uchylanie okna aż w 5 różnych pozycjach zamiast jednej, a jednocześnie zabezpiecza skrzydło przed zatrzaśnięciem. Z łatwością dopasujemy więc poziom dopływu powietrza do własnych upodobań i temperatury panującej na zewnątrz.

Bezpieczne okno w pokoju dziecka

Pokój najmłodszych wymaga szczególnej uwagi w aspekcie jego wyposażenia. Musi on dawać dziecku przestrzeń do odpoczynku i zabawy, a jednocześnie gwarantować bezpieczeństwo, nawet jeśli maluchy przebywają w nim bez nadzoru dorosłych. Niezabezpieczone okno, zwłaszcza jeśli pomieszczenie ulokowane jest na piętrze, może stanowić natomiast potencjalną przyczynę wypadków. Z drugiej jednak strony zapewnienie dopływu świeżego powietrz dziecku jest niezwykle istotne. Jak zatem rozwiązać problem wietrzenia pokoju i bezpieczeństwa najmłodszych? W pomieszczeniach, w których przewidujemy obecność dzieci, najbardziej wskazane jest wyposażenie okien w klamkę zamykaną na klucz. Dzięki temu można swobodnie otwierać okno, kiedy jest taka konieczność, a następnie zamknąć je na specjalny klucz, do którego dostępu nie będzie miało dziecko. W ten sposób z łatwością umyjemy szyby, przewietrzymy pomieszczenie, a jednocześnie będziemy spokojni o nasze pociechy, kiedy nas nie będzie  w pobliżu – wyjaśnia Jerzy Chrzanowski z firmy Dobroplast.

Wydawać by się mogło, że  wybór okna kończy się na jego kolorze i liczbie komór. Tym czasem, okazuje się, że ukryte w profilu okucia mogą znacząco zmieniać funkcjonalność okien. Warto więc poświęcić chwilę na ich odpowiednie dopasowanie i rozważyć więcej możliwości niż tylko zamykanie i otwieranie.

Related Posts

Dodaj komentarz