Zakup okien

Szukasz idealnych okien? Na te aspekty zwróć uwagę!

Jak zmniejszyć starty ciepła, a tym samym obniżyć koszty utrzymania całego domu? Należy przede wszystkim postawić na wysokojakościową stolarkę okienną.

Dodatkowo zapewni bezpieczeństwo i pozytywnie wpłynie na komfort mieszkańców. Dlatego też decyzja o zakupie okien powinna być skrupulatnie przemyślana. Podpowiadamy na co zwrócić szczególną uwagę, by cieszyć się domem z pięknymi i funkcjonalnymi oknami przez wiele lat.

Cena

Wybierając stolarkę okienną należy pamiętać o tym, że jest to długoterminowa inwestycja. Powinniśmy zatem dobrze przeanalizować dostępne środki, by zdecydować się na najlepszą opcję dostosowaną do naszych możliwości. Jak kształtują się różnice cenowe pomiędzy oknami PVC a drewnianymi? – Wszystko zależy od producenta i ustalonej przez niego polityki cenowej. Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy zwrócić się do kilku specjalistów z prośbą o przygotowanie wycen produktów pochodzących od różnych wytwórców. Warto zwrócić uwagę na to, że okna wykonane z PVC jedynie w początkowym okresie mniej obciążają budżet domowy. Drewniana stolarka okienna natomiast, mimo, że jej zakup jest droższy od tej wykonanej z tworzywa sztucznego, jest inwestycją, która się zwraca, a nawet procentuje. Ponadto dzięki możliwości wyboru spośród wielu dostępnych kolorów i linii stylistycznych można doskonale podkreślić indywidualny charakter domu. Stolarka drewniana dodaje wnętrzu ciepła, szyku i elegancji, a także znacząco podnosi wartość inwestycji. Sprawia, że dom staje się bardziej prestiżowy i świadczy o tym, że dla jego właścicieli jest czymś więcej niż tylko miejscem do przebywania – mówi Mariusz Kubik, ekspert marki Urzędowski, polskiego producenta okien i drzwi.

Profile i klasy okien

W zależności od tego, czy stolarka wykonana jest z PVC czy z drewna, należy podjąć decyzję co do jej klasy czy grubości profilu. W przypadku okien z PVC mamy do wyboru klasy A, B i C, gdzie A oznacza największą stabilność okna, najlepsze właściwości termoizolacyjne oraz skuteczną ochronę przed hałasem. Profile stolarki drewnianej zależą od samego producenta. Na rynku dostępne są te o grubości 68, 78, 88 i 92 mm, wykonane zwykle z drewna klejonego trzy- lub czterowarstwowo. Grubszy profil okna gwarantuje wyższe parametry izolacyjne – cieplne i akustyczne, zapewniając mieszkańcom jednocześnie komfort i bezpieczeństwo użytkowania.

Szyby w oknach

Decydując się na okno danego producenta należy wziąć pod uwagę typ przeszklenia, który zapewni odpowiednią izolację cieplną i akustyczną. – Większość przeszkleń zbudowana jest z dwóch lub trzech szyb, które oddzielone są od siebie ramkami dystansowymi. Zestaw szybowy wypełnia się gazem szlachetnym takim jak argon czy ksenon, co znacząco podnosi wartość izolacyjności cieplnej stolarki. Dodając „ciepłą ramkę” międzyszybową niweluje się wychładzanie szyby przy krawędzi, znacznie poprawiając izolacyjność cieplną okna. Dzięki temu możliwe jest również ograniczenie występowania zjawiska wykraplania się pary wodnej na jego powierzchni – radzi ekspert.

Właściwości izolacyjne

Podejmując decyzję o zakupie okna warto uzyskać od producenta informacje dotyczące izolacyjności cieplnej i akustycznej produktu. Współczynnik „U” określa ilość ciepła, która przenika przez szybę przy różnicy temperatury po obu stronach. Im współczynnik ten jest niższy, tym okno lepiej utrzymuje ciepło. Parametr izolacyjności akustycznej świadczy natomiast o stopniu ochrony przed hałasem zewnętrznym, takim jak ruch uliczny czy chociażby zabawa dzieci. Aby idealnie dopasować ten współczynnik do potrzeb rodziny, należy przede wszystkim określić obciążenie budynku natężeniem dźwięku i ustalić wymagania mieszkańców co do jego poziomu w pomieszczeniach. Wyznaczeniem tego współczynnika zajmują się z reguły profesjonaliści.

Wyposażenie dodatkowe

Każdy producent stolarki otworowej posiada w swojej ofercie wyposażenie dodatkowe. – Na specjalne zamówienie producenci oferują klientom szereg opcji podnoszących komfort użytkowania okien. Coraz częściej możemy spotkać się z systemami antywyważeniowymi lub kontaktronami. Te ostatnie można podłączyć do instalacji alarmowej lub wykorzystać do procesów automatyzacji budynku. Elementy te skutecznie zabezpieczają dom przed kradzieżą i informują mieszkańców o próbie włamania. „Szyba bezpieczna” natomiast zwiększa ochronę przed rozbiciem, a dzięki zastosowaniu folii ochronnej – również przed skaleczeniem w przypadku jej stłuczenia. Elementem, który wybierają zwykle rodzice, jest okno z funkcją Baby Safe. Bez problemu można je uchylać, ale otworzyć jedynie po uprzednim przekręceniu kluczyka – mówi Mariusz Kubik z marki Urzędowski.

Stolarka okienna będzie towarzyszyć nam przez bardzo długi czas, a ta wykonana z drewna służyć będzie pokoleniom. Obecnie długotrwałość drewnianych produktów zapewniają trzy- lub czterowarstwowe systemy lakiernicze, które gwarantują ochronę drewna przed negatywnym wpływem czynników atmosferycznych, a montowane okapniki aluminiowe na ościeżnicę i skrzydło zapewniają ochronę najbardziej narażonych powierzchni stolarki. Dobre okna powinny posiadać certyfikaty jakości, klasę A w przypadku okien z PVC i odpowiednio dopasowaną grubość profilu w przypadku drewna. Wybierajmy ponadto dwu- lub trzykomorowe przeszklenia, które zapewniają wysoką izolacyjność cieplną i akustyczną a w razie potrzeby nie wahajmy się przed dokupieniem elementów dodatkowych.

Related Posts

Dodaj komentarz