okna energooszczedne

Energooszczędne okna to olbrzymia zaleta

Coraz częściej przy wyborze odpowiedniej stolarki okiennej zwracamy uwagę na współczynnik przenikania ciepła. Na rynku coraz intensywniej firmy proponują nam okna o współczynniku U = 1,1 W/m2K. I tu pojawia się problem, gdyż uważamy, iż nie jest to informacja do końca rzetelna i uczciwa.

Otóż Szanowni Państwo, współczynnik przenikania ciepła występuje pod kilkoma postaciami:

  • Ug (szyby)
  • Uw (okna)
  • Ur (ramy)

I tak najważniejszy dla Państwa, jest oczywiście współczynnik całego okna, na dzień dzisiejszy powinien być on nie większy niż Uw= 1,3 W/m2K (im mniejszy współczynnik tym lepiej). Na jego wpływ ma znaczenie zarówno współczynnik przenikania szyby (Ug) i ramy (Ur). Z tego miejsca chcemy zwrócić szczególną uwagę, aby nie dali się Państwo wprowadzić w błąd i uważali na fakt gdy producent podaje nam współczynnik U – nie określając czego on dokładnie dotyczy (szyby, ramy, okna). Przeważnie mowa jest o samej szybie, co ma niewielkie znaczenie w momencie kiedy całe okno ma współczynnik bardzo wysoki.

Jest to o tyle duży problem iż nawet specjaliści określający warunki przetargu bądź inwestycji, podają sam współczynnik „U” nie mówiąc czy chodzi o szybę czy okno. Prowadzi to często do dużych sporów w trakcie trwania przetargu. Co więcej skutki również często kończą się negatywnie dla inwestora, gdyż uważa on, że ma solidne okna o niskim współczynniku przenikania ciepła, a tymczasem całe okno i jego współczynnik wygląda mizernie.

Dlatego też prosimy Państwa o zwrócenie, szczególnej uwagi na ten fakt, proszę się pytać Producenta o jaki współczynnik „U” chodzi. I pamiętać, aby nie kupować okien do nowo budowanego domu o współczynniku gorszym niż Uw = 1,3 W/m2K, gdyż w okresie długofalowym nie wyjdzie to naszej kieszeni na dobre.

Related Posts

Dodaj komentarz


Warning: Undefined array key "fairy-font-awesome-version-loading" in /home/platne/serwer232406/public_html/autoinstalator/e-okno.pl/wordpress39123/wp-content/themes/fairy/candidthemes/functions/hook-footer.php on line 15

Warning: Undefined array key "fairy-go-to-top-icon" in /home/platne/serwer232406/public_html/autoinstalator/e-okno.pl/wordpress39123/wp-content/themes/fairy/candidthemes/functions/hook-footer.php on line 19