Dobieranie okien

Sześć zasad trafionej inwestycji w okna

Zakup nowych okien to jedna z ważniejszych inwestycji, którą planujemy przy budowie domu lub gruntownym remoncie. Warto dołożyć starań, aby okna, które mają duży wpływ na oświetlenie, temperaturę, a także bezpieczeństwo, spełniały oczekiwania domowników i były „nowocześnie funkcjonalne”, czyli dopasowane do właściwego przeznaczenia pomieszczeń w domu.

Pasje, styl życia, ale i nasze usposobienie wpływają na aranżację przestrzeni wokół nas. Świadomość, że okna pełnią w niej niezwykle ważną rolę, pomoże wybrać te idealne, które będą spełniać swoją funkcję bardzo długo. – „Wybierając okna warto sprawdzać parametry techniczne, takie jak sztywność, odporność na promienie słoneczne czy wytrzymałość oraz jakość ich wykonania, ale nie można pominąć też szczegółów związanych z tym, jak i przez kogo będą użytkowane. Na pewno po inne rozwiązania powinny sięgnąć osoby z małymi dziećmi czy np. osoby pracujące w domu. Okna będą służyć nam lata, dlatego należy przewidzieć różne sytuacje i dopasować do nich rozwiązania” – podpowiada Anna Latus, Budvar Centrum.

1. Cyrkulacja i wygoda w kuchni

Jeśli domownicy lubią gotować i spędzają dużo czasu w kuchni, prowadząc kulinarne eksperymenty, warto wybrać okno dostosowane do takiej aktywności. Osoby te docenią dostęp do szybkiego i wnikliwego przewietrzenia przestrzeni kuchennej. To właśnie w tej części domu lub mieszkania idealnie sprawdzi się okno przesuwne – takie, które powoli na dostęp świeżego powietrza bez potrzeby zdejmowania sprzętów z blatu, które zazwyczaj stoją na drodze klasycznie otwieranego okna.

2.  Funkcjonalność w gabinecie

Osoby, które często pracują w domowym biurze oraz pracownicy, korzystający z dni pracy zdalnej, przywiązują dużą uwagę do aranżacji gabinetu i wygodnego miejsca do pracy. Umieszczenie biurka jak najbliżej naturalnego światła, to często kluczowa dla nich kwestia. Dopływ jak największej ilości promieni słonecznych gwarantują np. okna T-Passive Slim firmy Budvar Centrum, które charakteryzują się tym, że posiadają smukłą budowę skrzydła, dzięki czemu do pomieszczenia wpada nawet 27 % więcej światła. Ciekawym rozwiązaniem jest również możliwość otwierania okna bez konieczności odrywania się od pracy – to jedna z tych funkcjonalności, którą zagwarantują okna z klamką umieszczoną na dole ramy – tak, aby w dogodnym momencie, można było je otworzyć i przewietrzyć gabinet.

3. Przestrzeń bez ograniczeń dla udanych spotkań w salonie

Aranżacja salonu, który połączy domową przestrzeń z tarasem i ogrodem, pozwoli na wykreowanie niezwykłej atmosfery rodzinnych spotkań lub przyjęć zorganizowanych dla najbliższych przyjaciół i znajomych. To także obszar, który służy wypoczynkowi i rozrywce, a jeśli dodatkowo jest uzupełniony o kontakt ze świeżym powietrzem i naturą, to z pewnością, staje się naszym naturalnym sprzymierzeńcem relaksu. W takiej przestrzeni najlepiej sprawdzą się drzwi tarasowe T-Slide firmy Budvar Centrum, które niwelują granicę między wnętrzem domu a tarasem. Drzwi wyposażone są w ukryte okucia, a ich jedynym wyraźnym elementem jest elegancka klamka. Zastosowanie niskiego progu służy bezpieczeństwu i chroni przed potknięciami np. gości podczas przyjęć, a także dzieci podczas szalonych zabaw czy osób starszych, dla których niekiedy pokonywanie progu jest nie lada wyzwaniem. Drzwi T-Slide posiadają także system samodomykania Soft Close, dzięki czemu ich użytkowanie jest komfortowe: ciche, bezpieczne i niezwykle wygodne.

4. Pokoje dzieci: najważniejsze jest bezpieczeństwo

Okna zamontowane w pokojach dzieci muszą służyć bezpieczeństwu najmłodszych. Wyobraźnia dziecięca nie zna granic, a w trakcie zabawy mogą pojawiać się pomysły niebezpieczne dla jej uczestników. Czasami inspiracje pochodzą z bajek, czasami plan zabawy podpowiada zwykła dziecięca ciekawość. To dlatego okno w pokoju dzieci może być całkowicie otwierane jedynie tylko pod nadzorem dorosłych. Najmłodsi mogą je samodzielnie jedynie uchylić, aby przewietrzyć pokój. Całkowite otworzenie okna wymaga przekręcenia kluczyka. Umieszczenie w oknie tego typu mechanizmu, da rodzicom pewność, że dzieci są bezpieczne w trakcie zabawy, ale zawsze mogą je uchylać, jeśli mają taką potrzebę.

5. Ekspresowa świeżość w łazience

W tym pomieszczeniu bardzo ważna jest szybka i skuteczna wentylacja, aby usunąć nadmiar wilgoci lub pozbyć się niepożądanych zapachów np. kosmetyków. Warto też pamiętać, że wilgoć sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni na ścianach, które mogą wpływać na stan zdrowia domowników. Jeśli wybierzemy duże okno, to mamy gwarancję, że panie docenią możliwość korzystania z naturalnego oświetlenia, które ułatwia np. wykonanie precyzyjnego makijażu. Warto zastanowić się także, czy lokalizacja łazienki zabezpiecza prywatność użytkowników – być może warto rozważyć wybór szyby ornamentowej, która przepuszczając światło, daje poczucie pewności, że wnętrze łazienki jest niewidoczne dla osób z zewnątrz. Jeśli łazienka znajduje się na parterze, to należy uzupełnić montaż okna o roletę, która dodatkowo zabezpieczy dom lub mieszkanie przed włamaniem.

6. Głęboki wypoczynek w sypialni

Sypialnia powinna być wyposażona w okna, które służą wyciszeniu i głębokiemu relaksowi domowników. Jego sprzymierzeńcem jest intensywne dotlenienie pomieszczenia, w którym spędzamy ok. 8 godzin każdej nocy. Warto zatem wybrać okno, które zapewni domownikom dopływ świeżego powietrza w sposób, który można dostosować do panującej za oknem pory roku. Mechanizm wielostopniowego uchyłu okna sprosta oczekiwaniom każdej osoby – tej, która lubi chłód, ale tej, która woli wyższą temperaturę i ceni sobie głęboki sen w dobrze natlenionym i relaksującym pomieszczeniu.

Related Posts

Dodaj komentarz


Warning: Undefined array key "fairy-font-awesome-version-loading" in /home/platne/serwer232406/public_html/autoinstalator/e-okno.pl/wordpress39123/wp-content/themes/fairy/candidthemes/functions/hook-footer.php on line 15

Warning: Undefined array key "fairy-go-to-top-icon" in /home/platne/serwer232406/public_html/autoinstalator/e-okno.pl/wordpress39123/wp-content/themes/fairy/candidthemes/functions/hook-footer.php on line 19