Sprawne okna

Zadbane okna, to sprawne okna

Właściwa pielęgnacja i systematyczna regulacja okuć to czynności, których nie może zabraknąć na liście domowych obowiązków, zwłaszcza jeśli zależy nam na bezawaryjnej pracy okien.

Jerzy Chrzanowski, ekspert firmy Dobroplast wyjaśnia, dlaczego tak ważna jest sezonowa konserwacja okuć i podpowiada, jak prawidłowo dbać o okienne mechanizmy, żeby stolarka była sprawna  i dobrze służyła przez długi czas.

O systematycznym myciu okien skutecznie przypominają nam zabrudzone szyby. Na przetarciu ramy i usunięciu z przeszkleń kurzu oraz plam, ich pielęgnacja się jednak nie kończy. Pozostaje jeszcze szereg niewidocznych na pierwszy rzut oka mechanizmów, które decydują o prawidłowym działaniu stolarki, a ich właściwa konserwacja może znacznie wydłużyć czas komfortowego użytkowania okien. Zaniedbanie regularnej kontroli i pielęgnacji okuć, bo o nich tu mowa, wbrew pozorom szybko odczujemy w postaci trudniejszego zamykania i otwierania skrzydła.

Aby uniknąć tego typu sytuacji, należy pamiętać o regularnym czyszczeniu z kurzu i zabrudzeń wszystkich elementów okuciowych, zarówno na ramie, jak i skrzydle, ze szczególnym uwzględnieniem jego górnej części. Pamiętać jednak należy, by nie używać w tym celu żadnych domowych detergentów i wody, najlepiej wykonać te czynności suchą szmatką,a w przypadku silniejszych zabrudzeń wykorzystać specjalistyczne preparaty o naturalnym ph, które nie uszkodzą powłoki antykorozyjnej okuć.

Miejsca te należy również chronić przed zanieczyszczeniami podczas prac remontowo-budowlanych

Utrzymanie w czystości mechanizmów okiennych to jedna kwestia, druga to regularna konserwacja okuć. Przynajmniej raz w roku należy nasmarować olejem wszystkie elementy okucia istotne z punktu widzenia jego prawidłowej pracy np. zawiasy, punkty ryglowania, grzybki ryglujące itp. W przypadku okien Ovlo, Ovlo Classic, Avantgarde, Encore i Prime firmy Dobroplast, które posiadają okucia marki Winkhaus, wszystkie te miejsca zaznaczone są w instrukcji obsługi symbolem oliwiarki. Podobnie jak w przypadku czyszczenia i tym razem należy unikać ostrych środków i używać wyłącznie oleju lub smaru bez zawartości żywic oraz kwasów. Najbardziej wskazany jest natomiast olej silikonowy. Takie czynności zapewnią lekką obsługę okna i skutecznie zabezpieczą okucia przed zbyt wczesnym zużyciem. Niekiedy potrzebna okazać się może również regulacja okuć. Świadczyć mogą o tym takie objawy jak trudniejsze domykanie i otwieranie skrzydła, ocieranie o ościeżnicę, czy potrzeba użycia większej siły, aby przekręcić klamkę. Wymaga to wtedy niewielkiej korekty ustawienia okuć w trzech miejscach: góra-dół, prawo-lewo oraz docisk skrzydła do ościeżnicy. Jeśli nie jesteśmy pewni, jak wykonać takie czynności, najlepiej zasięgnąć porady specjalistów lub zgłosić się do profesjonalnego serwisu.

Related Posts

Dodaj komentarz


Warning: Undefined array key "fairy-font-awesome-version-loading" in /home/platne/serwer232406/public_html/autoinstalator/e-okno.pl/wordpress39123/wp-content/themes/fairy/candidthemes/functions/hook-footer.php on line 15

Warning: Undefined array key "fairy-go-to-top-icon" in /home/platne/serwer232406/public_html/autoinstalator/e-okno.pl/wordpress39123/wp-content/themes/fairy/candidthemes/functions/hook-footer.php on line 19