okno do domu

Okna do domu – czyli na co warto zwrócić uwagę

Budując dom często zapominamy jak ważną rolę stanowi stolarka okienna. Często popełniamy błąd, uważając że jest to tylko jeden z mało istotnych elementów budowlanych. A przecież to właśnie okna dodają naszej inwestycji uroku, spełniając przy tym wiele ważnych funkcji jak zwiększony poziom bezpieczeństwa, odpowiednia energooszczędność czy dźwiękoszczelność.

Na początek musimy zastanowić się nad prawidłowym rozplanowaniem naszych okien. Dlatego najlepiej wraz z architektem ustalmy w których pomieszczeniach będziemy pracować, odpoczywać, gdzie chcemy mieć duże okna z ładnym widokiem np. na ogród, a gdzie otwory okienne chcemy przysłonić czy też zmniejszyć. Ten element projektowania to bardzo ważny punkt naszej inwestycji, który z pewnością będzie miał wpływ na życie i samopoczucie domowników. Zwróćmy uwagę na to iż jedni chcą mieć dom otwarty, rozświetlony, inni do pracy czy odpoczynku potrzebują izolacji. Zanim architekt zaproponuje konkretne rozwiązanie, szuka kompromisu pomiędzy tymi potrzebami a kosztami budowy, mając przez cały czas na uwadze kompozycję elewacji i wewnętrznej przestrzeni domu. Zanim zdecydujemy się na jakiekolwiek zmiany w kształcie czy rozmieszczeniu okien, pamiętajmy zatem, że wpłyną one na obraz naszego domu, a także co często jest zapominane na jego wartość rynkową.

Kolejnym kluczowym elementem wyboru stolarki okiennej jest zwrócenie uwagi na energooszczędność, dźwiękochłonność i wentylację.

Na oknach nie warto oszczędzać z kilku podstawowych przyczyn:

  • po pierwsze kupując okna z lepszym współczynnikiem Uf (im niższy tym lepiej) będziemy mniej płacić w przyszłości za energię potrzebną do ogrzewania naszego domu,
  • po drugie zwróćmy uwagę na dźwiękoszczelność, zwłaszcza jeśli nasz dom położony jest blisko ulicy,
  • po trzecie, musimy zwrócić uwagę na wentylację, zwłaszcza jeśli kupujemy okna o wysokim współczynniku energooszczędność. Nasze pomieszczenia możemy albo wietrzyć otwierając okna raz dziennie na oścież na minimum 15 minut albo zamontować tzw. nawiewniki, które same wentylują powietrze, jednakże wpływają negatywnie na wygląd okna w innym przypadku możliwe jest występowanie wilgoci.

Jeśli już zaplanujemy prawidłowe rozmieszczenie stolarki okiennej jak również zdecydujemy o tym jakie parametry będzie posiadała nasza stolarka, musimy zastanowić się nad prawidłowym wyborem materiałów. Najczęściej stosowanym materiałem jest PCV lub drewno.

Spotykane są również bardzo dobre połączenia na przykład PCV z aluminium lub drewna z aluminium. Każdy z materiałów ma swoje zalety jak i wady. Dobry sprzedawca z pewnością doradzi i znajdzie najlepsze rozwiązanie z ekonomicznego i praktycznego punktu widzenia.

Na zakończenie trzeba wspomnieć iż nawet najlepsze okna możemy zepsuć złym montażem. Coraz częstszym staje się słuszne stosowanie specjalnych materiałów montażowych, które dodatkowo uszczelniają i ocieplają okna. Na nich również nie warto oszczędzać.

Mamy nadzieję, że tych kilka podstawowych uwag, zwróci Waszą szczególną uwagę nad odpowiednim wyborem stolarki okiennej. I pamiętajcie na zakupie dobrej stolarki nie warto oszczędzać.

Related Posts

Dodaj komentarz


Warning: Undefined array key "fairy-font-awesome-version-loading" in /home/platne/serwer232406/public_html/autoinstalator/e-okno.pl/wordpress39123/wp-content/themes/fairy/candidthemes/functions/hook-footer.php on line 15

Warning: Undefined array key "fairy-go-to-top-icon" in /home/platne/serwer232406/public_html/autoinstalator/e-okno.pl/wordpress39123/wp-content/themes/fairy/candidthemes/functions/hook-footer.php on line 19