okna zakup

Zakup okien – czym się kierować

Klient przy zakupie stolarki okiennej powinien kierować się tym co poradzi mu architekt i specjalista. Jest wiele czynników, jakie warto brać pod uwagę. Podpowiadamy, na jakie szczególnie. Mowa głównie o właściwości cieplnej, ale nie tylko. O których mowa zwłaszcza? Odpowiedź w poniższym artykule. 

Właściwość cieplną okna

Właściwość cieplna okna to jedna z najważniejszych informacji, jaką powinien się kierować klient przy zakupie stolarki okiennej. Właściwość ta, jest określana poprzez parametr U, im niższy tym lepsza jest właściwość izolacyjna okna. Zależy ona od materiału, z którego wykonano ramy okienne, od szczelności oraz oszklenia.

W przypadku domu ok. 25 % energii cieplnej uchodzi przez okna, w związku z czym izolacja ciepła jest niezwykle ważna. Przy zakupie stolarki okiennej z niską przepuszczalnością ciepła, łączy się fakt iż będzie ona droższa. Należy jednak pamiętać, że lepsza ochrona przed utratą ciepła zwróci nam się w kosztach ogrzewania naszego domu. Zatem warto zainwestować trochę więcej aby w przyszłości zwróciło nam się to ze sporą nadwyżką.

Ile zatem powinien wynosić parametr U? W domach pasywnych (energooszczędnych) to U = 0.8 W/m2K (dla całego okna), do nowego budownictwa około 1,0-1,5 W/m2K natomiast jeśli wymieniamy okna np. w starym bloku z wielkiej płyty, to wystarczające z ekonomicznego punktu widzenia jest zastosowanie okien, których U wynosi 2,0-2,6 W/m2K.

Właściwość dźwiękoszczelności okien

Stolarka okienna, musi być odpowiednio dźwiękoszczelna. Hałas wpływa negatywnie na nasze samopoczucie, koncentrację i zdrowie. Izolacja dźwiękowa okien mierzona jest w decybelach (dB). Im większa wartość decybeli okna, tym lepsza jest właściwość dźwiękoszczelności. Musimy zwrócić na to szczególną uwagę w momencie gdy nasz dom lub mieszkanie jest narażony na wyjątkowy hałas.

W zależności od położenia budynku dobieramy okna o odpowiedniej wartości Rw:

  • okna z dala od źródeł hałasu: 25 dB
  • okna przy cichej ulicy osiedlowej: 25-30 dB
  • okna przy ulicy osiedlowej o większym natężeniu ruchu: 30-35 dB
  • okna przy dużej ulicy: 35-40 dB
  • okna przy bardzo ruchliwej ulicy: powyżej 40 dB

Szczelność okien

Rosnąca liczba reklamacji szczelnych okien i obiektywne pogorszenie jakości powietrza wewnętrznego skłoniły producentów stolarki otworowej do poszukiwania rozwiązań tego problemu. Początkowo zaczęto usuwać fragmenty uszczelek w górnej części okna, następnie wprowadzono okucia pozwalające na rozszczelnianie okien i tak zwaną mikrowentylację. Usuwanie fragmentów uszczelek daje z punktu widzenia wentylacji niewielkie efekty. Bardziej skuteczne jest stosowanie mikrowentylacji. Rozwiązanie to ma jednak zasadniczą wadę. Może być skuteczne jedynie wtedy, gdy użytkownicy świadomie z niego korzystają. Powszechnie natomiast zdarza się, że klienci kupujący nowoczesne okna nie pamiętają o ich rozszczelnianiu lub wręcz nie chcą korzystać z tej możliwości.

Najskuteczniejszym sposobem zapewnienia właściwego napływu powietrza do budynku jest w tej sytuacji zastosowanie specjalnych nawiewników powietrza. Są to urządzenia, które można montować w oknie lub w ścianie zewnętrznej budynku, zapewniające określony przepływ powietrza. Wielkość tego przepływu można regulować w zależności od typu urządzenia ręcznie lub automatycznie. Niezależnie od tego ich parametry powinny być zgodne z przepisami (PN-83/B-03430) zapewniać maksymalny przepływ od 20 do 50 m³/h – jeżeli zastosowano wentylację grawitacyjną, od 15 do 30 m³/h – jeżeli zastosowano wentylację mechaniczną wywiewną.

Na polskim rynku największą popularnością cieszą się nawiewniki automatyczne. Są trzy sposoby regulacji: higrosterowanie, sterowanie różnicą ciśnień, sterowanie różnicą temperatur.

Nawiewniki montuje się w górnej części okna lub w ścianie nad oknem. Dzięki temu chłodne powietrze dostające się z zewnątrz opada na grzejnik i ogrzewa się, przez co nie pogarsza komfortu użytkowania pomieszczenia.

W nowym rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie zawarto wymagania z normy 03430 dotyczące nawiewników. Określono między innymi dopuszczalną szczelność otwieranych okien i drzwi balkonowych. Okna o współczynniku infiltracji powietrza mniejszym niż 0,3 m³/(mhdaPa2/3) montowane w budynkach mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej powinny być wyposażone w nawiewniki zapewniające dopływ powietrza do celów wentylacji. Gdy brak jest nawiewników, w pomieszczeniach musi być zainstalowana wentylacja mechaniczna nawiewna.

W pozostałych wypadkach współczynnik infiltracji musi mieścić się w granicach 0,5-1,0 m³/(mhdaPa2/3). Obliczenia przeprowadzone przez znanego doktora z Politechniki Warszawskiej wykazują jednak, że nawet okna spełniające powyższy warunek nie zapewniają skutecznego doprowadzenia powietrza wentylacyjnego. W rozpatrywanym przykładowym pomieszczeniu o powierzchni 15,4 m² i kubaturze 40 m³, przy najczęściej występujących różnicach ciśnień, okna o współczynniku a=0,5 m³/(mhdaPa2/3) powinny mieć szczeliny doprowadzające powietrze długości 65-90 m, a przy współczynniku a=1 m³/(mhdaPa2/3) długość szczelin powinna wynosić 30-45 m, aby mogły doprowadzić 20 m³ powietrza na osobę w ciągu godziny. Jak widać nie spełniają tego warunku i nie można ich traktować jako doprowadzenia powietrza wentylacyjnego.

Woda na oknach jest wynikiem dużego poziomu wilgoci w mieszaniu. Para wodna zawarta w powietrzu skrapla się na najzimniejszych przegrodach – zwykle są to okna. Wilgoć w powietrzu może być wynikiem codziennych czynności takich jak pranie, gotowanie, suszenie, czy chociażby oddychanie. Podwyższony poziom wilgoci w pomieszczeniu może wynikać również z zawilgocenia ścian lub z ich „technologicznego schnięcia”, jeśli to jest nowy budynek. Dlatego bardzo ważny jest proces wentylacji w mieszkaniach. Wymieniając ciągle powietrze w pomieszczeniu pozbywamy się nagromadzonych zanieczyszczeń (toksyn, CO2, itp.) oraz nadmiaru wilgoci. Sam wentylator (choćby najlepszy) to za mało, aby mówić o wentylacji. Wentylacja to doprowadzenie i usunięcie powietrza. Powietrze musi dostać się do pomieszczenia i musi być z niego usunięte – procesy te przebiegają równolegle. Tyle powietrza ile uda nam się wpuścić tyle też będziemy mogli usunąć. Obieg powietrza w mieszkaniu powinien wyglądać następująco: powietrze doprowadzamy do pokoi (sypialni itp.) np. poprzez nawiewniki okienne – następnie przepływa ono przez całe mieszkanie do kuchni, łazienki, wc, gdzie jest usuwane kanałami wentylacyjnymi (grawitacyjnie albo przy wspomaganiu wentylatorem). Drzwi od pokoi nie mogą być zbyt szczelne a drzwi od kuchni, łazienki, wc powinny posiadać otwory w dolnej części. Ten nieprzerwany proces umożliwi usunięcie z mieszkania dwutlenku węgla, związków toksycznych oraz nadmiaru wilgoci.

Poziom bezpieczeństwa okien

Musimy pamiętać o naszym bezpieczeństwie, a dobrze wykonane i bezpieczne okna to podstawa bezpieczeństwa naszego domu. Jest to kolejna cecha obok izolacji cieplnej, na której nie warto oszczędzać.

Co warto wiedzieć? Według badań prawie 65-70 % włamań przez okna i drzwi balkonowe dokonanych jest poprzez wyważenie skrzydeł okna, bardzo rzadko dochodzi do wybijania szyby. Dlatego przy bezpiecznych oknach nie jest najważniejsza sama szyba, lecz odpowiednio zamontowane dobre okucia. Producenci proponują wiele rozwiązań w tym zakresie. Ważne aby okno posiadało tzw. „czop grzybowy”, system rygli, dodatkowe elementy przeciwwyważeniowe. Super bezpieczne są uchwyty odporne na przewiercenia. Co do szyb to są one również bardzo ważne. Na rynku spotykamy szyby antywłamaniowe P4 lub w innym nazewnictwie. Przeważnie szyby te złączone są ze specjalną folią ochroną. Na nich również nie warto oszczędzać, bo choć rzadziej to włamanie jest również dokonywane poprzez wybicie szyby. Dobrym sposobem na włamywaczy jest podłączenie stolarki okiennej do systemu alarmowego albo zamontowanie rolet lub okiennic.

Dlatego też przy zakupie stolarki okiennej zwrócić szczególną uwagę na to co oferuje ci producent w tym zakresie, bo przecież bezpieczeństwo to podstawa.

Wygląd i jakość wykonania okien

Przy zakupie stolarki zwróćmy szczególną uwagę na sposób wykonania okna, na to czy użyto do jego produkcji dobrych a przede wszystkim trwałych materiałów. Wybór wyglądu okna począwszy od jego kształtów a skończywszy na różnego rodzaju wzornictwie i elementach dodatkowych zależy głownie do klienta.

Na rynku coraz modniejsze stają się różne rodzaje wzornictwa skrzydeł okna. Klienci coraz rzadziej decydują się na klasycznie płaskie skrzydła okna. Dlatego też producenci proponują różnego rodzaju kształty tego elementu okna. Co ważne rzadko ma to wpływ na cenę, natomiast w ten sposób łatwo jest upiększyć nasz dom lub mieszkanie.

Cena okien

Jest ona zależna od wielu czynników przede wszystkim od jakości. Dlatego pamiętajmy, że okna to inwestycja na wiele lat i nie zawsze warto jest oszczędzać przy zakupie dobrej stolarki. Na dzień dzisiejszy warto zamawiać stolarkę okienną wraz z montażem w ten sposób płacimy mniejszy 7% VAT gdyż jest to usługa.

Related Posts

Dodaj komentarz


Warning: Undefined array key "fairy-font-awesome-version-loading" in /home/platne/serwer232406/public_html/autoinstalator/e-okno.pl/wordpress39123/wp-content/themes/fairy/candidthemes/functions/hook-footer.php on line 15

Warning: Undefined array key "fairy-go-to-top-icon" in /home/platne/serwer232406/public_html/autoinstalator/e-okno.pl/wordpress39123/wp-content/themes/fairy/candidthemes/functions/hook-footer.php on line 19