Współczesne hale magazynowe to już nie tylko pomieszczenia gospodarcze i zaplecze warsztatowe. W takim budynku urządzimy też nowoczesne i wygodne przestrzenie biurowe oraz socjalne. Radzimy, jak projektować hale, by móc je następnie dowolnie modyfikować i rozbudowywać.
Rozwój e-commerce to jeden z efektów pandemii koronawirusa. Miliony klientów, zamiast w sklepach stacjonarnych, woli robić zakupy w Internecie. Zmiana zachowań konsumentów spowodowała, że towarem pierwszej potrzeby stały się wolne przestrzenie magazynowe. Odpowiedzią na potrzeby rynku są hale magazynowe. Ich postawienie lub wynajem, a następnie utrzymanie i rozbudowa, są znacznie tańsze i szybsze niż budowa ich murowanego odpowiednika. Nic więc dziwnego, że właśnie na takie konstrukcje decyduje się coraz więcej przedsiębiorców.
Projektuj z głową
Większość kosztów związanych z budową hali stanowią materiały. Ich właściwy dobór gwarantuje nie tylko, że budynek będzie bezpieczny, ale też wygodny i ekologiczny. Dlatego projektując halę, należy zwrócić uwagę nie tylko na lokalizację, ale bardzo poważnie przemyśleć, jaką funkcję ma ona pełnić obecnie i w przyszłości. Warto też sprawdzić, czy przestrzeń wewnątrz i wokół budynku, zostały odpowiednio zaplanowane, by każdy metr kwadratowy miał swoje przeznaczenie.
Nowoczesność to oszczędność czasu
Budowa hali magazynowej średnio powinno zajmować od kilku do kilkunastu tygodni. Na tempo prac będą miały wpływ m.in. projekt, konieczność montażu dodatkowych okien lub bram wejściowych, a także dostępność materiałów, terenu oraz sam sposób i technologia budowy. Wykorzystanie gotowych elementów oraz automatyzacja części prac pozwoli maksymalnie skrócić czas realizacji inwestycji. Doskonałym rozwiązaniem jest też możliwość skorzystania z funkcji wynajmu gotowych hal, które można dostosować do swoich wymagań i potrzeb.
Zaplanuj swoją przestrzeń
Hale magazynowe mają być przede wszystkim przestrzenią pracy. To powinno znaleźć odzwierciedlenie w projekcie, w wysokości budynku, planie rozkładu regałów i pomieszczeń, materiałów, z jakich ma być wykonana hala, a także rozmieszczenia drzwi i okien. Projekt i budowę warto powierzyć sprawdzonemu wykonawcy. Na rynku obecnie jest wiele firm, które świadczą podobne usługi. Wśród nich wyróżnia się spółka KOBEX. Firma ta zajmuje się zarówno budową hal, jak i ich wynajmem. Co istotne, wstępny projekt można skonfigurować na stronie internetowej usługodawcy w zaledwie 30 sekund.
Bezpieczeństwo na 1. miejscu
Hale magazynowe mają też być bezpieczne. Dlatego istotne jest, by nie oszczędzać na takich elementach jak: odpowiednia wentylacja, ochrona przeciwpożarowa czy bezpiecznych materiałów. Ponadto istotne są lokalizacja, układ pomieszczeń, a także to, ile osób będzie na co dzień przebywać i pracować na terenie hali. Choć każdy z tych elementów sprawia, że budowa budynku staje się droższa, to jest to inwestycja w bezpieczeństwo nasze i naszych pracowników.
Pomyśl o przyszłości
Dzisiejszy magazyn, jutro może stać się biurem, dlatego warto zadbać o to, by budynek mógł być rozbudowywany i modyfikowany. Nie zawsze przebudowa musi być tak drastyczna, ale wystarczy, że przewidzimy możliwość zmiany układu regałów czy innego zaaranżowania części przestrzeni, np. warsztatowych. Rozwój technologii to kolejny ważny element, który może mieć wpływ na wykorzystanie przestrzeni. Automatyzacja procesów może np. wymagać rozbudowy hali na potrzeby montażu nowych maszyn i linii produkcyjnych. Stąd też, projektując budynek, powinno się korzystać z wiedzy i doświadczenia ekspertów. Dobrym pomysłem jest też włączenie do prac nad projektem współpracowników, z którymi np. w trakcie burzy mózgów, można wypracować ciekawe pomysły rozwoju przestrzeni.